مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23361 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:0

وسواس شديدي در طهارت دارم براي رهايي از اين معضل چه بايد كرد؟
براي از بين رفتن حالت وسواس راه هايي وجود دارد كه از جمله آنها مي توان عوامل زير را برشمرد: 1) يادگيري مسائل شرعي به نحو صحيح. 2) توجه به مفاسدي كه وسواس به دنبال دارد؛ مانند از بين رفتن تمركز فكري و اختلال در امور زندگي و بازماندن از انجام تكاليف شرعي. 3) مطالعه كتابهايي كه در اين زمينه نوشته شده است؛ مانند كتاب «وسواس» تأليف مرحوم مصطفي زماني. 4) توجه داشته باشيم كه گمان به نجاست تكليف آور نيست بلكه در صورتي اجتناب لازم است كه انسان يقين به نجاست داشته باشد. 5) همان طور كه مي دانيم در زمان پيامبر اكرم(ص) و ائمه اطهار(ع) با اين كه آب لوله كشي و امكانات بهداشتي فعلي موجود نبوده است مسلمانان به طورعادي زندگي مي كردند و در خصوص طهارت و نجاست مشكل خاصي نداشتند. 6) توجه به اين كه يقين شخص وسواس براي وي معتبر نيست بلكه در پاك شدن و نجس شدن اشياء بايد به نظر عرف مراجعه كند و در آب كشيدن اشياء و انجام غسل به طور عادي و مانند عرف عمل كند. بايد بدانيد كه شخص وسواسي، دچار يك ناراحتي روحي است و بايد به يك متخصص اعصاب و روان مراجعه كند و چنان كه گفته شده مدتي معالجه دارد. بيشتر اين افراد، بعد از مراجعه بهبود يافته اند. از طرفي بايد بدانيدكه شخص وسواسي در واقع پيرو شيطان است. چنان كه در روايتي نقل شده كه وقتي در نزد حضرت صادق(ع) راجع به كسي گفتند عقل و بينش خوبي دارد؛ اما قدري در وضو و نمازش وسواس دارد، حضرت فرمودند: اين چگونه آدم عاقلي است كه پيروي از شيطان مي كند. بعد فرمودند: {Hاِن الشيطان يُحبّ اَن يُطاع H}؛ {Mشيطان دوست دارد كه از او پيروي شودM}، {V(اربعين امام)V}. بنابراين سعي كنيد هر چه زودتر از وسواس دست برداريد و هر وضو يا نماز يا عملي را يك بار انجام دهيد و به شك هاي خودتان اعتنا نكنيد كه بيشتر از آن بر شما حرام است و دهن كجي به دين و پيامبر اسلام محسوب مي شود. شماره تلفن مركز فرهنگي نهاد جهت تماس و مشاوره تقديم مي گردد (8 - 734327 واحد مشاوره).

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.