مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23546 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:1

چرا انسان مي ترسد و راه علاج آن چگونه است؟
ترس در صورتي عارض مي شود كه شخص خطري را (مثل ناخوشي يا مرگ) احساس كرده و حالت دفاعي بخود بگيرد خشم هنگامي دست مي دهد كه شخص پس از احساس خطر آهنگ معارضه با آن رسمي در ظفر يافتن بر آنرا بنمايد يعني بر آن چيره شود تا پيروز گردد و اين ترس و خشم كه براي تكامل جسم و جان بشر در نهاد او قرار داده شده اگر بحد افراط و تفريط برسد مضر است.
اما اگر هميشه معتدل باشد از لوازم زندگي بشر محسوب مي گردد.
اگر كسي از هر چيز بترسد زندگي بر او مشكل مي شود.
پس اصل ترس و خشم خوب است از يادآوري يا از كمبود آن از حد لزوم بايد جلوگيري كرد بنابراين تنها بايد با ترسهاي خيالي و موهوم جنگيد و آنها را از بين برد.
راه علاج ترس
1 تقويت مزاج زيرا ممكن است گاهي از ضعف و كم خوني خيالات موهوم و بي اساس بر انسان غالب مي شود.
2 از آن چيزهاي موهوم و خيالي كه مي ترسد درباره آنها تحقيق كند و خلاف آنرا به ذهن بسپرد مثلاً درباره تاريكي و مرده فكر كند سپس بگويد تاريكي كاري به من ندارد و مرده اذيتي ندارد اين پيكره بدون روح فلان كس است او وقتي نفس مي كشيد اذيت نداشت حال كه قدرت نفس كشيدن ندارد چطور مي تواند مرا اذيت كند.
3 قدري در زندگي مردان شجاع فكر كند تا دلدار شود.
4 از راه تلقين با خود بگويد (من ترسو نيستم من باك ندارم...)
5 تقويت ايمان ديني از همه عوامل مهتر است زيرا با ارتباط با يك وجود زنده، آگاه، توانا به طور طبيعي انسان درمان مي شود.
بعضي از دانشمندان در تأكيد لزوم معارضه با حس ترس مي گويد
آينده و عظمت هر علتي تنها بسته به تجارب و صفت و دارائي افراد آن ملت نيست بلكه ضمناً منوط به استعداد كودكان آن علت و درجه بي باكي و يا ترسويي آنهاست بايد به خاطر داشت كه ترس مرضي است مثل ساير امراض و اقدام در معالجه آن ضروري مي باشد اگر آدم بي باك گاهي اشتباه مي كند ترسو هميشه خطاكار است.
6 تن به قضا سپردن، در قرآن مي خوانيم قل لن يصينا الا ما كتب الله لنا و هو مولينا و علي الله فليتوكل المؤمنون;(8) بگو مصيبتي جز آنچه خدا بر ما نوشته است پيش نمي آيد او مولاي ماست و متوكلين بر خدا توكل كنند.

( بخش پاسخ به سؤالات )

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.