مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:23618 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:2

*- علت اينكه انسان بعد از توبه باز رو به گناه و معصيت مي برد چيست ؟
در پاسخ به سؤال شما دوست گرامي ابتدا لازم است علت و علل گناه روشن شود . بعضي علت اصلي گناهان را جهل و بي سوادي ميدانند و بعضي علت اصلي گناهان را فقر و تنگدستي مي دانند و بعضي علت اصلي گناهان را غريزه شهوت يا غرايز ديگر مي دانند . درست است كه انسان بر حسب فطرت داراي غرايز متضادي است كه هر كدام به مقتضاي خود , انسان را دعوت به جانب خود مي كند و بدون شك اجابت هريك از غرايز نفساني انسان را به پرتگاه سقوط ابديت مي اندازد ولي در واقع هيچ يك از اينها علت اصلي و علت تامه گناهان نيست زيرا افراد دانشمند و فهميده هم گناه ميكنند و افراد متمول و ثروتمند هم گناه و معصيت مي كنند و حتي افرادي كه غريزه شهوتشان تامين است باز گناه مي كنند پس جهل و ناداني و فقر و تنگدستي و غريزه شهوت علت اصلي براي ارتكاب گناهان نيست بلكه علت اصلي همان فرموده پيامبر اكرم ( ص ) است كه فرمود : {حب دنيا و علاقه به دنيا سرمنشاء و علت اصلي تمام خطاها و معاصي است .}
بنابر اين همان علتي كه در مرحله اول باعث ارتكاب گناه مي شود بعد از توبه هم فرد را به سوي گناه مي كشاند اما اينكه چه كنيم تا بعد از توبه ديگر گناه نكنيم بسيار حائز اهميت است كه در اين راستا به چند نكته اشاره مي كنيم :
*- اولا: لازم است بدانيم توبه واقعي وقتي صورت مي پزيرد كه انسان عزم و تصميم بر عدم برگشت به گناه داشته باشد. يعني: اگر اين عزم نباشد توبه محقق نمي شود
* - ثانيا: هميشه بايد هوشيار بود و عواقب گناهان را در نظر داشت و از عقاب مرگ و عالم برزخ و قبر و قيامت و مواقف هولناك قيامت فراموش نكرد .
امام باقر (ع ) مي فرمايد : امير المومنين هر شب بعد ازنماز عشاء سه مرتبه مي فرمود : اي مردم آماده شويد خدا رحمت كند شما را خبر داده اند كه رفتني هستيد و بدانيد كه مسيرتان بطرف معاد است و عبورتان از صراط است و هول بزرگي در پيش درآيد و در راهتان گردنه هاي سختي است و منازل ترسناك و هو لناكي است .(1)
ثالثا : از خداوند متعال با دعا و توسل و تضرع بخواهيم تا ما را از لغزشها و وسوسه هاي شيطاني نگاه دارد و با تقوي و پرهيزكاري از گناه دوري كنيم. با همه اينها اگر باز هم گناهي از ما سرزد بدانيم خداوند بسيار توبه پذير است صد بار اگر توبه شكستي باز آي .
* عوامل تقويت كننده اراده مثل حضور در مساجد و محافل ديني.
* شنيدن مواعظ علماي ديني .
حذف عوامل و زمينه هاي گناه مثل : ترك كردن و يا حداقل ارتباط با اشخاصي كه در زمينه ترك گناه ر ادر انسان تقويت ميكند.
ترك و نرفتن به محيطهاي نا مناسب كه زمينه گناه را تقويت مي كند .
نكته آخر اين است كه با شكستن توبه فرصت بعدي براي توبه ديگر از دست نمي رود مگر به حدي برسد كه مسخره و استهزاء بشود و يا فرصت توبه از دست برود مثل توبه فرعون و يا اينكه مرگ انسان فرا برسد و فرصت توبه نداشته باشد . لذا لازم است اگر غفلتا گناهي از انسان سرزد بلافاصله توبه كند و توبه را به تاخير نيندازد .
امير المومنين «عليه السلام» مي فرمايد : توبه كنيد به سوي خدا و داخل در محبت خدا بشويد بدرستيكه خدا دوست مي دارد توبه كنندگان را و دوست مي دارد پاكيزه گان را و مؤمن بسيار توبه مي كند. ( 2)
و اگر چه خداوند كساني را كه بسيار توبه مي كنند دوست دارد اما بهتر است اين نكته را فراموش نكنيم كه گناه نكردن بهتر است از گناه كردن و پس از آن توبه نمودن . انشاء الله خداوند همه ما را بر ترك گناه و توبه واقعي توفيق دهد .
منابع :
1- راه بازگشت , علي موسوي و دهسرخي
2- اصول كافي , ج 4 , ترجمه حاج سيد جواد مصطفوي
3- گناهان كبيره , شهيد دستغيب
4- كتاب چهل حديث امام خميني(ره )
5- بحار , ج 71 , ص 263
6- بحار , ج 2 , ص 21

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.