مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:44981 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:17

كرامات اخلاقي حضرت يوسف چيست؟
يكي از كرامات اخلاقي يوسف اين است كه هنگام گرو گرفتن برادرش به اتهام دزدي، وقتي برادرها گفتند: وي برادري داشت كه او نيز سارق بود و اين برادر همانند اوست“ يوسف اين اتهام ناروا را شنيد، ولي آن را افشا نكرد: (قالُوا اِنَّ يَسْرِقْ فَقَدْ سَرِقَ اَخُ لَهُ مِنْ قَبْلُ فَأَسّرها يُوسَفُ في نَفْسِهِ وَلَمْ يُبْدِها لَهُمْ قالَ اَنْتُمْ شَرُّ مَكانا وَالله اَعْلَمُ بِما تَصِفُون) يوسف 77 او اتهام ناروا نسبت به خود را افشا نكرد و اين كرامت اخلاقي را داشت كه راز نهاني برادرها را فاش و آنها را رسوا نكند. آنگاه كه پدر و مادرش با همه برادرها به حضور وي آمدند و در پيشگاه او خضوع كردند نيز، به برادران گفت: (لا تَثْريبَ عَلَيْكُم الْيَوْم) يوسف/92؛ امروز با اين كه همه قدرتها در اختيار من است بر شما سرزنش و توبيخي نيست. زيرا زكات قدرت، گذشت است. اين گونه رفتارها نشانه ملكات برجسته كساني است كه با كشف و شهود و يا سلوك مستمر به اين مقام منيع راه يافته اند. خداي سبحان همان طور كه كارهاي يوسف صديق را به خود نسبت داده، مي فرمايد: (كَذلِكَ كِدْنا لِيُوسُفَ) يوسف 76؛ ما براي اين كه يوسف (ع) بتواند با قوانين مصر برادر خود را نزد خود حاضر كرده، به وصال يكديگر نايل شوند، اين نقشه را كشيديم و به او ياد داديم تا آن پيمانه را در بار برادرها بگذارد، آنگاه اعلام كننده بگويد: (اَيَّتُها الْعيُر اَنَّكُمْ لَسارِقون) يوسف 70. همچنين به يوسف صديق اجازه مي دهد كه خود را مظهر بعضي از اسماي تامّه خداي سبحان بداند: (اَلا تَرَوْن اِنّي اَوْ فِي الْكَيْلَ وَأَنا خَيْر المُنْزِلين) يوسف 59.

(خير المنزلين) از اسماي حسناي خداي سبحان است كه حضرت نوح (ع) نيز آن را به خدا نسبت مي دهد. وقتي طوفان منطقه وسيعي را زير پوشش گرفت، خداي سبحان به نوح (ع) فرمود: (فَإِذا اسْتَوَيْتَ اَنْتَ وَمَنْ مَعَكَ عَلي الْفُلكِ فَقُلْ الْحَمْدُ للهِ الَذي نَجَّيْنا مِنَ الْقَوْمُ الظالِمين × وَقُلْ رَبِ اَنْزِلْني مُنزلا مُبارَكَا وَاَنْتَ خُيْر الْمُنزِلين) مؤمنون 28- 29؛ [بگو: پروردگارا! در هنگام نزول، مرا در جاي امني فرود آور، چون تو بهترين نازل كننده اي و به منزل خوب مأوا ميد هي]. مشابه اين تعبير را يوسف صديق به اذن خدا درباره خود كرده، مي فرمايد: (وَاَنا خَيْرُ الْمُنْزِلين)، يعني من مظهر خير المنزلينم و از اين رو بهترين پذيرايي كنندگان افراد نازلم.

كرامت اخلاقي يوسف بار ديگر به اين صورت تجلي مي كند كه وقتي همه برادران و نيز پدر و مادر به حضور او آمدند و آنها را تكريم كرد در مراسم ستايش و شكر گزاري خداوند مي گويد: (وَ قَدْ اَحْسَنَ بي اِذْ اَخْرَجَني مِنَ الْسِّجْنِ)، خداوند به من احسان كرد و مرا از زندان بيرون آورد. نمي فرمايد: مرا از چاه بيرون آورد, تا مبادا برادرها شرمنده شوند. از جريان به چاه انداختنش نيز به لطيف ترين تعبير ياد مي كند و مي فرمايد: شيطان بين من و برادرانم رخنه و تباهي ايجاد كرد: (مِنْ بَعْدْ اَنْ نَزَغَ الشَّيطانُ بَيْني وَبَيْنَ اِخْوَتي) يوسف/100. سعه صدر و عفو جميل، لطيف ترين كرامتي است كه انسان نمونه به آن متصف است.

: آية الله جوادي آملي
تفسير موضوعي قرآن ج 7 (سيرة پيامبران(ع) در قرآن)

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.