مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

  کد مطلب:44982 شنبه 1 فروردين 1394 آمار بازدید:3

از ديدگاه قرآن برجسته ترين مقام حضرت يوسف چيست؟
يوسف صديق مانند ديگر ذريه صالح حضرت ابراهيم از فيضهاي خاص برخوردار بود، اما اين برخورداري به رايگان به دست نيامد و خداوند به گزاف اين موهبت را به آنها عطا نكرد، زيرا كارهاي خدا بر محور حكمت و علم و بر اساس قابليتهاست. اعطاي اين فضيلتها براي اين است كه آنها در راه حفظ دين پايدار و استوار بودند، احسان مي كردند و عمل نيك انجام مي دادند: (اَلله اَعْلَمُ حَيْثُ يَجْعَل رِسالتَه) انعام/124.

بنابراين يوسف (ع) جزو صالحان و محسنان است. همچنين خداوند او را به عنوان پيامبري كه با بينات اعزام شده است معرفي كرده ، مي فرمايد: (وَلَقَدْ جاءَكُمْ يُوسُفَ مِنْ قَبْلُ بِالْبَينّات فَما زِلْتُم في شَكِ مِمّا جائَكُمْ بِه حتّي اِذا هَلَك قُلْتُم لَنْ يَبْعَث اللهُ مِنْ بَعْدِهِ رَسُولا) غافر/34؛ يوسف صديق با بينات، شواهد و معجزات فراوان آمد. هر معجزه و دليل قطعي كه براي تثبيت رسالت يك مرسَل لازم است يوسف صديق آن را داشته است تا اين كه بعد از ارتحال يوسف صديق (ع) گفتند: پيامبر ديگري نخواهد آمد. اين آيه دليل رسالت و نبوت و بينات او بود و چنانچه يوسف (ع) داراي رسالت نبود بينه نيز لازم نداشت، زيرا بينه متعلق به نبوت و رسالت است.

برجسته ترين مقامي كه قرآن كريم براي يوسف (ع) اثبات مي كند ، مخلَص بودن اوست. اخلاص درجه عاليه كمال انساني است و بنده مخلَص كسي است كه اولاً صحيفه نفس او را خلوص و محبت خدا پر كرده و در حرم قلب او غير از خدا راه نداشته و مجالي براي انديشه بد و شيطنت نباشد و ثانياً خدا او را براي خود برگزيده و خالص كرده باشد. همان طور كه خداي سبحان درباره اسحاق، يعقوب و ابراهيم (عليهم السلام) فرمود: (اِنّا اَخلَصْناهُم بِخالِصِة ذِكرَي الدّار)، ص/46. اينها بندگان مخلَص مايند، روي اخلاص يوسف صديق نيز صحه گذاشت و فرمود: (إِنَّهُ مِنْ عِبادِنَا الْمُخلَصين)، يوسف/24. او بنده مخلَص خداست، از اين رو گرچه به سنگين ترين آزمون الهي مبتلا شد، اما پيروز به در آمد؛ در همه حالات صبور و شاكر بود. نه به احدي متوسل شد، نه حزن و هراسي داشت چنانكه در بحبوحه نشاط جواني با فراهم بودن همه امكانات، دامن خويش را به گناه نيالود.

: آية الله جوادي آملي
تفسير موضوعي قرآن ج 7 (سيرة پيامبران(ع) در قرآن)

مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.