مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

خانمي 33 سالهام و مدتي است كه شوهرم را از دست دادهام و يك پسر دارم. مدتي است كه دنبال شغلي هستم اما هنوز نيافتهام از طرفي مايلم در مدارس حوزه تحصيل كنم، لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

پيش همه بستگان چه پدري و چه مادري بدون روسري ظاهر ميشوم. تنها پيش غريبهها روسري ميگذارم. آيا اين كار از نظر شرعي صحيح است؟ در منطقه مإ؛ خخ اگر كسي پيش فاميل محجّبه باشد، با او حرف نميزنند و عروسي نميكنند و... با اين حال بگوييد چه كنم اعتماد به نفس داشته و محجّبه باشم؟!

دختري 25 ساله هستم و مبتلا به خودارضايي به طوري كه نميتوانم در بعضي مواقع، خودم را كنترل كنم و كم كم در دام شيطان افتاده و دست به خودارضايي ميزنم. خواهش ميكنم با توجه به ايمان و اعتقاداتم به خداي سبحانه و ائمه اطهار(ع)، كمك كنيد تا از اين حالت نجات پيدا كنم.

در حديثي است كه سجده برتربت اباعبدالله الحسين(ع) حجابهاي هفتگانه را خرق ميكند. حجابهاي هفتگانه چيست؟

با توجه به اين كه مدتي است شوهرم از دنيا رفته است، براي بالا بردن روحيه معنوي خود و يا دادن به ديگران چه بايد بكنم؟

ديدن عكس زنان به صورت بي حجاب براي نامحرماني كه دو را دور آنها را ميشناسند، چه حكمي دارد، مثل عكسهاي دسته جمعي ورزشي يا مهماني؟

در بعضي از مناطق در مراسم عروسي، زنان و مردان دست به دست هم داده و مي رقصند. نگاه كردن به اين رقصها و رقصيدن چه حكمي دارد؟

حجاب را دوست دارم، اما در مجالس عروسي و خيابان و نزد آشنايان چه كنم؟

آيا ميتوان در برابر نامحرمي كه عقل و شعور ندارد، حجاب را رعايت نكنيم؟

و 3 و 2 - اگر زن شاغل باشد، ميتواند بدون اجازه همسر از حقوق خود استفاده كند يا حتماً بايد با اجازه همسر باشد؟ از شرايط ضمن عقدمان اين بود كه هر موقع بخواهم از مال خودم به خانوادهام كمك كنم.

آيا اگر همسرم از اين كار ناراحت شود، اشكال دارد؟ و آيا لازم است حتماً به شوهرم اطلاع دهم كه هر ماه مبلغي از حقوقم را به مادرم ميبخشم؟

آيا رد مظلمه بايد با اذن شوهر باشد؟ مثلاً اگر مال مشكوك به حرام خورديم بايد به اندازهء قيمت غذا رد مظالم بدهيم ؟

آيا حجاب زنان با چادر مشكي بهتر است ؟ مگر نه اين است كه رنگ سياه مكروه است ؟ مگر حجاب با البسهء رنگين مشكل دارد و هزاران دلار صرف واردات چادر و پارچه هاي مشكي نمي شود؟ چرا بايد اين ها به اسم اسلام تمام گردد, آن هم ديني كه بسيار به روحيه و روان انسان ها داده است ؟ .

  1. 2358 از 4632