مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

جواني كه درآمد كمي دارد و بايد به مدت چند سال آن ها را جمع كند تا خانه بسازد يا ازدواج كند و چاره اي جز اين ندارد آيا بايد خمس بدهد؟

شخصي در بيرون از منزل با من آشنا شد و به يكديگر علاقه مند شديم. از طرفي با غيبت ناگهاني و چندين ماهة او روبرو شدم كه علت آن را مخالفت مادرش ذكر مي كند. چه كنم كه بتوانم در جلب رضايت خانواده اش موفق شوم، تا بتوانم با او ازدواج كنم؟

بنا به فتواي آيت الله خامنه اي دختر و پسري كه ازدواج نكرده اند، پولي كه براي مراسم عروسي پس انداز مي كنند، خمس ندارد. حالا اگر اين پول را براي خريد خانه كنار گذاشته شود، آيا خمس دارد؟

دو نفر از كاركنان بهداشت، يك مرد و يك زن در يك ساختمان به تنهايي در يكي از روستاها همكار هستند. مرد متآهل و داراي فرزند است و آن زن دختري است با سن بالا كه امكان ازدواج براي او فراهم نبوده است. آيا مرد مي تواند بدون رضايت همسرش با او ازدواج كند؟ آيا دختر مي تواند بدون اجازة پدرش با آن مرد ازدواج كند؟

آيا آقام امام زمان(ع) تا قبل از غيبت كبري ازدواج هم كردهاند؟ آيا داراي فرزند هم بودهاند؟

مردي زنش را طلاق ميدهد و زن او با مرد ديگري ازدواج و از او دختري پيدا ميكند، بعد از بلوغ دختر، آن شوهر قبلي ميتواند با آن دختر ازدواج كند؟

ازدواج موقت چيست و شامل چه كساني ميشود؟

خانمي هستم و تازه ازدواج كردهام، شوهرم معلم است و وقتي به خانه ميآيد بد اخلاقي ميكند؛ چگونه با او رفتار نماييم؟

من مبتلا به بيماري قند هستم كه اين بيماري براي بچه دار شدن خطرناك است و هم چنين نياز شديد به ازدواج دارم. لطفاً مرا راهنمايي كنيد؟

اگر زني بگويد من همسر ندارم، آيا ميتوان به گفته او اعتماد كرد و با او ازدواج كرد؟

در هر ازدواج، طرفين لازم است با يكديگر صحبت كنند، در صورتي كه هنوز به عقد يكديگر درنيامدهاند، آيا چنين چيزي اشكال ندارد؟

اگر زني با كرده به عقد موقت دو يا سه شوهر كرده باشد، آيا بعد از اتمام آخرين عقد ميتواند بلافاصله به عقد موقت مرد ديگري درآيد؟

  1. 2430 از 4632