مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

چرا نبي مكّرم اسلام(ص) فرمود كاد الفقر أن يكون كفراً در جاي ديگر فرمود من از فقر اقتصادي بر امتم نمي ترسم، بلكه از سوء تدبير (و فقر سياسي) مي ترسم؟

ديدگاههاي مختلف در مورد عوامل فقر در جامعه ها چيست؟
1ـ لطفاً در خصوص فقر و تلاش براي رفع آن توصيه هايي عنايت فرمائيد؟
1ـ اگر كسي مقداري لباس و وسايل ديگر به دست كسي بسپارد و به او بگويد كه مسئوليت آن و اختيار آن با خودت است كه چگونه آن را مصرف نمايي ( براي كمك به فقراء ) اگر آن شخص پاره اي از وسايل را بردارد و مقداري پول براي فقراء به جاي آن رد كند، آيا اين برنامه اشكال شرعي دارد يا نه؟
آيا فقير و غني هميشه وجود خواهد داشت يا ممكن است روزي كاملاً از بين برود ؟چگونه، لطفاً توضيح دهيد.
آيا در نظام اسلامي فقيه وكيل مردم است؟ اگر جواب مثبت است چرا حكومت اسلامي را به ولايت فقيه تعبير مي كنند، نه وكالت فقيه؟
در قـرآن از يـك سـو آمده است كه : انه في ام الكتاب و بل هو قرآن مجيد في لوح محفوظ ( بروج / 21 ) و انه لقرآن كريم في كتاب مكنون ( واقعه / 78 )از سوي ديگر آمده است كه در قرآن تدبر و تعقل كنيد كه لازمه آن امكان فهم و تعقل قرآن براي ماست . پس چرا در تفسير و ترجمه آيه 4 از سوره زخرف آمده است كه مالوح محفوظ را درك نمي كنيم ؟
آيا فهم يك متن عين فهميدن مقصود صاحب آن متن است ؟ و عناصر مفاهمه كدامند؟
آيا نگاه كردن CD هاي مستهجن كه به قصد نباش حرام است ؟ اگر اينطور است چرادرجامعه رواج يافته است ؟
وظيفه قاضي چيست؟
در شخص قاضي وجود چه شرطهايي لازم است؟
اگـر ولي فقيه نماينده امام زمان (عج ) در زمين و ولي امر همه مسلمانان جهان است , چرا قانون اساسي به گونه اي تنظيم شده است كه ولي فقيه , نمايندگان مجلس خبرگان رهبري و ديگران بايد ايراني باشند ؟
  1. 1815 از 4632