مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

فاضل مقداد در شرح مشهورش بر كتاب باب حادي عشر گويد: كسي كه صرفاً شهادتين را گويد و اسلام را تحقيقي به دست نيآورده باشد، مستحق عذاب است،زيرا بنابر آية زير چنين كسي مؤمن نيست و كسي كه مؤمن نباشد مستحق عذاب است: قالت الاعراب آمنّا قل لم تؤمنوا و لكن قولوا اسلمنا و لما يدخل الايمان في قلوبكم. آيا براستي اگر كسي مستحق پاداش نبود مستحق عذاب است؟ آيا نظر فاضل درست است؟

اصطلاح مباني اسلام كه دراصل 24 قانون اساسي ذكر شده، به چه معنا است؟

براي دفاع از ارزشهاي اسلامي حوزة علميه چگونه ميتواند از جانبازان دفاع بنمايد؟ بسياري از جانبازان يكي يكي شهيد ميشوند. 15 سال است كه جانباز شدهام ولي نا اميد نيستم و اعتراض ندارم چون داوطلب بودهام ولي خيلي از جانبازان هستند كه بايد به آنها توجه بيشتري بشود.

يك طبقه آپارتمان كه 74متر است , خريداري كرده ام كه بر روي آن سه طبقهء ديگر هست كه هر طبقه را خريداري كرده اند و تعداد افراد خانوار آنان بيش تر از ما است . طبق قانون تملك آپارتمان هزينه هاي مشترك براساس متراژ خانه يا تعداد نفرات بايد محاسبه شود, ولي آنان قبول ندارند. در ضمن انباري از زير زمين وجود داردكه همهء طبقات در آن شريك هستند و در آن جا موتور خانه و پمپ آب گذارده اند كه باعث مزاحمت است . نيزماشين هايشان را جلوي منزل ما پارك مي كنند كه باعث مزاحمت است . لطفاً حكم اسلام در موارد فوق را بيان بفرماييد.

آيا سنّ مسلم بن عقيل هنگام شهادت 89سال بود؟

آيا كه در خواستگاري عنوان مي شود, ريشهء اسلامي دارد و مرد بايد آن را پرداخت كند؟

براي تفقه در دين چه راهنمايي داريد؟

مدتي است به شخصي علاقه مند شده و به ايجاد رابطه پرداخته ام , در حالي كه او به ظاهر آدم مؤمن ومتديني است و من احساس مي كنم لياقت او را ندارم !

آيا ريش نشانهء اسلام است ؟

در تجويد نماز زياد شك مي كنم , مثلاً در كلمهء شك مي كنم كه آيا حرف را ازحلق ادا كرده ام يا نه ! به همين دليل چندين بار تلفّظ مي كنم . لطفاً راهنمايي ام كنيد.

آيهء 92سورهء نساء مي فرمايد: اگر مقتول از قومي است كه با شما محاربند, قاتل ديه ندهد, بلكه مؤمني را آزاد كند.

آيا اين قوم محارب از غير مسلمانان است ؟ در اين صورت مؤمني كه آزاد شود, سودي برايقوم مقتول ندارد و اگرقوم محارب از مسلمانان است , چطور مي شود ديه نداشته باشد؟

در آيهء 62بقره را در كنار يهود و نصارا آورده است . چرا آن را به ستاره پرستان ترجمه كرده اند و چرا آنان به عنوان يك دين رسمي منظور نمي گردد؟

  1. 838 از 4632