مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

چرا امام جواد(ع) كه مي دانست پدرش توسط مأمون مسموم شد، با دخترش ازدواج كرد؟

جواني كه در معرض خواهش هاي نفساني قرار دارد و نياز به ازدواج دارد، ولي از لحاظ اقتصادي و جهات ديگر قادر به ازدواج نيست و خانواده اش هم نمي توانند به او كمك بكنند، چه بايد بكند و چگونه خود را از اين بحران نجات دهد؟

مي گويند عروسي حرام است اگر مي شود يك راه حلالي را پيدا كنيد كه اگر كسي بخواهد ازدواج كند بايد چگونه باشد؟

اصلاح صورت و برداشتن ابرو براي دختراني كه ازدواج نكرده اند چه حكمي دارد؟

در خانواده اي رشد كرده ام كه تمايلي به انجام امور مذهبي نداشته و به تقيدات شرعي پاي بند نيستند، اما اندرزهاي برادرم در من روحية مذهبي ايجاد كرده. بعد از ازدواج او تنها شدم. محيط خانه برايم زجر آور شده و پدر و مادرم حتي در انجام امور شخصي خود نزد فرزندان ملاحظه ندارند، كه موجب شده است به افراد نامحرم اعتماد پيدا كنم و در حال حاضر پسري با من دوست شده است، لطفاً راهنمايي فرماييد.

21 سال پيش ازدواج كردم و مهرية زنم صد هزار تومان مي باشد. الآن مي خواهم پرداخت كنم. چه مبلغي پرداخت نمايم؟

بهترين سن ازدواج براي دختران و پسران چه سني است؟

براي تحصيل در دانشگاه مدت چهار سال است كه به تهران مي آيم. در اين مدت به اصرار خانوادة عمو خصوصاً پسر عمو در منزل آن ها به سر مي برم. رفتار و كردار پسر عموكه داراي تحصيلات عاليه است، محبت و علاقة خاص به من را نشان مي دهد. من نيز او را دوست دارم، ولي صحبت از ازدواج و اين مسائل نمي شود و او تمايلي به آن نشان نمي دهد. من 32 ساله ام و او 38 ساله است. تكليف من در اين بين چيست؟

آيا امام زمان (عج) ازدواج كرده است و در صورت ازدواج فرزندي دارد و آنان در ميان مردم هستند يا نه؟

اگر يك مرد دوبار ازدواج كرده باشد و از زن اوّلش يك پسر 18 ساله داشته باشد، آيا اين پسر به خواهرهاي زن دوم محرم است؟

سالياني طولاني است كه مداح اهل بيت هستم. اخيراً خانواده ام به من پيشنهاد ازدواج داد، اما هر جا براي خواستگاري رفته ايم، جواب ردّ داده اند. چرا بعد از پانزده سال عزاداري براي اهل بيت، هيچ گونه ياري از طرف ايشان مشاهده نمي كنم؟

با توجه به اين كه ازدواج خواهر و برادر حرام است، چرا دو قلوهاي حضرت آدم با هم ازدواج كردند؟  1. 2402 از 4632