مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

نمي دانم هر وقت كه خواستم اين سؤال را مطرح كنم با پند و نصيحت بسيار روبرو شدم، فكر مي كنم در جامعه و شايد محيط جوي پايين شهر اين رسم شده كه دختر و پسر تا قبل از ازدواج نبايد هيچ رابطه اي با هم داشته باشند من هم با اين عقيده معتقد هستم اما با يك تفاوت به نظر من همه چيز بايد در حد و مرز خود باشد نه بيشتر و نه كمتر. من بر اين اعتقاد هستم كه ما مي توانيم يك رابطه كامل و سالم داشته باشيم اما نبايد با فردي كه با او روبرو هستيم بيش از حد اعتماد كرد من خودم با پسري از اقوام حدود چهار و پنج سال است كه رابطه دوستي دارم و هيچ وقت بيشتر از اين حد دوستي نبوده و از او شناخت كامل دارم و او اعتقاد و ايمانش قوي است. اطرافيان از اين رابطه اصلاً خوششان نمي آيد و با خود فكر مي كنند اين رابطه ها بسيار فجيع و زشت است و دختر و پسر به فكر رابطه جنسي هستند.

نمي دانم شايد شما هم اگر مطالب من را بخوانيد فكر كنيد كار من اشتباه است و بعدها مي فهمم. حالا از شما مي خواهم يك جواب منطقي بدهيد و مانند ديگر به پند و نصيحت نپردازيد.

سن ازدواج در اسلام چيست؟

آيا دختر و پسر مي توانند صيغه محرميت بدون اجازه پدر و مادر بخوانند يا خير؟ زيرا به من گفته اند حتماً اجازه پدر و مادر در ميان باشد. وليكن براي زني كه قبلاً ازدواج كرده است اجازه لازم نيست.

17 سال سن دادم به مدت 4 سال با پسري آشنا كه مي شناسمش 2 بار فقط از من خواستگاري كرده و هر دفعه جوابمسكوت و سادگي بود، محل زندگي آنها در شهرستان مي باشد او هر ماه يكبار براي ديدن من و براي مطمئن شدن از اينكه هنوز ازدواج نكرده ام يا خواستگاري ندارم به مشهد و محل زندگي ما مي آيد.

من خودم را دختري با سواد مي دانم و او سواد عادي را كه من براي شوهر آينده ام مي خواهم ندارد از اين نظر از او دلسرد شده ام با اينكه او را واقعاً دوست دارم. پدر و مادر او با ازدواج ما موافق هستند زيرا مي دانند كه چه ارتباطي بين ما وجود دارد و چه حسي نسبت به هم داريم. وقتي كه به مشهد مي آيد به دوستانش سفارش مي كند كه مراقب من باشند . حال نمي دانم در مقابل كارهايي كه او مي كنم من چه كنم؟ و اگر رسماً به خواستگاريم بيايد چه جوابي دهم؟ تازگي هم برايم از شهرستان هديه مي فرستد پدر و مادرم از رابطه بين ما خبر ندارند. لطفا راهنمايي ام كنيد؟

آيا براي ازدواج سن و يا شغل و مسائلي از اين قبيل مانند سواد و ... مهم است يا خيريك دختر ديپلم مي تواند با يك پسري كه تا راهنمايي درس خوانده ازدواج نمايد و در زندگي آنها در آينده هيچ مشكلي ايجاد نمي شود و دختر تحصيل كرده چه نكاتي را با شوهر خود رعايت كند و چه رفتاري داشته باشد تا مرد از رفتار او به عنوان يك ديد منفي نگاه نكند؟ با توضيحات لصفاً.

چرا در دين اسلام سفارشهاي زيادي براي ازدواج و پيوند بين زن و مرد شده است و اگر اين سنت را انجام ندهند چه اتفاقي و يا چه ضرري براي دنيا و آخرت آنها ايجاد مي كند؟

جواني18 ساله هستم كه مي خواهم وارد دانشگاه شوم و ازخدمت سربازي هم معاف شدم. از نظر روحي و جسمي احتياج زيادي به ازدواج دارم اما پدرم مي گويد تا شغلي پيدا نكني نمي تواني ازدواج كني. از طرفي اگر ازدواج كنم مي ترسم نتوانم به تحصيلم ادامه دهم و از مشكلات بعد از ازدواج هم هراس دارم . با اين شرايط فكر مي كنم كه 27 سال به بالا بايد داماد شوم. ضمن مشاوره از شما درخواست دارم تا هم از موازين اسلام و هم فرهنگي و اجتماعي مرا راهنمايي كنيد؟

سن ازدواج براي پسران و دختران چقدر مي باشد، چرا؟

يكي از مسائل بسيار مهم كشور بيكاري جوانان ميباشد و از همه مهمتر بدليل همين بيكاري سن ازدواج بالا رفته و در نتيجه مفسده در بين پسران و دختران بالا رفته همچنين آنهايي كه سر كار مي باشند از بي عدالتي هاي موجود در كارخانه ها و شركت هاي خصوصي رنج مي برند. مثال خواهرم مهندس و مسئول فني كارخانه رب تارا را با 12 ساعت كار 90 هزار تومان حقوق مي گيرد جواب شما چيست؟

بفرمايد از لحاظ شرعي چقدر مرد مي تواند بيرون از خانه باشد و چقدر از وقت او به همسرش تعلق دارد و حدود وقت گذاري مرد از لحاظ شرعي در خانه را بنويسيد؟

پسران جوان كه به سن بلوغ و مردانگي رسيده و قادر به تأمين هزينه ازدواج نيست و يا در موقعيتي مي باشند كه نمي توانند ازدواج كنند و همانطور كه فرموديد ازدواج باعث تكامل و تشكيل خانواده مي گردد تكليف اين جوان كه بيكار است چيست و اگر مرتكب خطا و گناه شد بنظر شما بايد مجازات شود؟ آيا مسئولين نبايد فكر اساسي براي جوانان داشته باشند؟

حقوق همسر و فرزندان تا چه اندازه به عهده پدر است و اندازه نفقه ايشان را كه بايد ادا شود در چه حدي است؟

  1. 2452 از 4632