مطالب این بخش جمع آوری شده از مراکز و مؤسسات مختلف پاسخگویی می باشد و بعضا ممکن است با دیدگاه و نظرات این مؤسسه (تحقیقاتی حضرت ولی عصر (عج)) یکسان نباشد.
و طبیعتا مسئولیت پاسخ هایی ارائه شده با مراکز پاسخ دهنده می باشد.

به اين جمله توجه شود: در سرزمين هاي جنگ هشت سالهء دفاع مقدس , نبايد با كفش به قدم زدن بپردازيم , چرا كه زمين آغشته به خون شهداي جنگ است و لگد مال كردن خون شهيدان معصيت است .

اين جمله علاوه بر اين كه چندان منطقي نيست , آيا برخورد غربي ها با ساير دستورهاي اسلام و موهون دانستن آن ها, مانند برخورد ما با جملات مذكور نيست ؟

چرا غربي ها در بيش تر چيزها ابتكار عمل را ازمسلمانان گرفته و آنان را دنباله رو خود ساخته اند؟ چرا مسلمانان نبايد از خود ابتكار و خلاقيت داشته باشند؟

به نظرم اگر اسلام به صورت خشك و سخت اجرا شود, مايهء عقب ماندگي خواهد شد. به طورمثال , زماني با تبليغات تلويزيوني مخالف بوديم , امّا الاءن موافقيم , نظر شما چيست ؟

دوست عزيز! نامهء شما رسيد. در نامه خود به نكات فراواني اشاره نموده بوديد; گاه انتقاداتي پسنديده داشتيد و گاه پيشنهاداتي مفيد. در عين حال نقدي كه شما از وضعيت موجود جوانان , جامعه و روحانيت داشتيد بيش از ساير موضوعات مطروحه به چشم مي آمد, لذا ناچاريم اندكي دربارهء مباحث مذكور به گفت گوبپردازيم .

در بخشي از نامهء شما چنين آمده است : .

بعد ادامه داده ايد: آن گاه دين گريزي و نماز نخواني مردم را به نسبت داده ايد و گناه هر فسادي كه جوانان انجام دهند را به گردن آن هايي كه به اسم اسلام به دين خيانت مي كنند انداخته ايد؟

در اوج دفاع مقدس قطعه زميني را براي كمك به جنگ واگذار كردم تا با فروش آن عليه هجوم دشمنان اسلام و انقلاب هزينه شود, ولي به دلايلي اين كار صورت نگرفت و زمين مذكور ساليان دراز بلا تكليف ماند؟ آيا مي توانيم آن را بفروشيم و پول آن را براي ساختن مهد قرآن هزينه كنيم ؟

چرا اين قدر در اسلام از غرور و خودخواهي منع شده و انسان را به تواضع تشويق كرده تا جايي كه انسان خود را از ديگران پايين تر بداند, در حالي كه در جامعهء امروز در صورت عمل كردن به اين توصيه ها,لطمات جبران ناپذيري به انسان وارد مي گردد؟! مگر نه اين كه خداوند حبّ نفس را در وجود انسان قرار داد; پس چرا به ما سفارش شده براي ديگران قبل از خود دعا كنيم ؟

در اسلام خوردن گوشت مردار حرام است . پس چرا ماهي مرده را مي خورند؟ اگر ماهي در آب بميرد, گوشتش حرام است ؟

با وجود اين كه دين اسلام دين كاملي است , چرا تفاوت هاي فاحش بين عقايد مردم مسلمان باعقايد مسيحيان دربارهء عالم پس از مرگ ديده مي شود, مثلاً در مطالعهء كتاب سياحت غرب اثر آقاي قوچاني , جهان پس از مرگ , جهاني زشت و همراه با مشقّت هاي فراوان است , ولي در كتابي كه از نوشته هاي يك زن مسيحي امريكايي است , جهان پس از مرگ مملوّ از زيبايي ها و رحمت ها و لطف ها است . اين دو دين و دو كتاب , دو حالت متضادّ در انسان ايجاد مي كند!

اگر انساني يتيم باشد يا در خانوده اي كه بد اخلاق و غير مقيد به آداب شرعي هستند, رشد كرده باشد, با شخصي كه در خانوادهء مذهبي و متدين و خوش اخلاق رشد كرده است , چه تفاوتي دارد؟ گناه شخص اوّل تاچه زماني بخشيده مي شود؟

6 ورزش بوكس كه از نظر اسلام حرام است , چرا در كشور اسلامي ايران رسميت پيدا كرده است ؟

يوگا چيست و چند نوع است ؟ كاربرد و مزايا و معايبش را نوشته و بگوييد اسلام دربارهء آن چه حكمي دارد.

هيپنوتيزم چيست ؟ چند نوع است ؟ كاربرد و مزايا و معايب آن را بنويسيد و نظر اسلام را در موردآن بيان كنيد.

  1. 839 از 4632